اول بی‌اعتمادی بود یا شیادی؟!

“سعی کنیم فقط در مسائلی اظهار نظر کنیم که دانش کافی در آن زمینه داشته باشیم…”

مقاله ای بسیار جالب از سوشیانس شجاعی‌فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ (شهرونگ):

هر ایرانی یک وکیل است! همه ایرانی‌ها یک ‌فامیل یا یک‌ دوست داشته‌اند که از سادگی آنها سوء‌استفاده کرده و کل دارایی آنها را به یغما برده بعد از آن ایرانی‌ها با خواندن چند ماده مربوط ‌به چک و شرب خمر و کلاهبرداری و پست‌های اینستاگرام سارا نویین، خودشان یک وکیل تمام‌عیار شده‌اند و درباره نفقه، طلاقیات، مالک و مستأجر، رابطه ‌نامشروع، خواندن ‌صیغه و نحوه محاسبه بیمه جنیفر لوپز و سایر مواد مورد نیاز زندگی ایرانی نظر حقوقی می‌دهند! همه آنها هم یک ‌نظر دارند، به وکیل‌ها اطمینان نکنید! پولتان را بالا می‌کشند و برایتان حکم نمی‌گیرند!
هر ایرانی یک کارشناس تصادفات است! چه از جلو بخورید، چه از عقب بخورید، چه به کنار بمالند، مقصر آن یکی راننده است و پلیسی که برای کارشناسی آمده، چیزی‌ نمی‌داند! گرچه ایرانی‌ها بر این عقیده استوارند که هیچ‌کس حق حرف‌زدن ندارد، غیر از جناب سروان، ولی در عمل هم خیابان‌ها کج هستند هم آدم‌ها هم پلیس‌ها! همه هم یک صافکار دارند که اگر زودتر می‌گفتی، ماشین را بدون رنگ برایت درمی‌آورد! چون به بقیه صافکارها اعتباری و اعتمادی نیست!
هر‌ ایرانی یک ‌پزشک است! وی با مراجعه به پزشک‌های مختلف، درنهایت به این نتیجه رسیده که دوای درد سرطان مغز، تومور نخاعی، دیسک کمر، باد فتق، صافی پا، کچلی، بواسیر و سایر بیماری‌ها، خوردن عسل با لیمو همراه با زنجفیل است!
فقط یک بیماری از این نسخه پیروی نمی‌کند و آن هم پولیب بینی است که حتما باید عمل شود! از نظر ایرانی‌ها پزشکان هیچی سرشان نمی‌شود و فقط در مطب می‌نشینند و پول یامفت از مردم می‌گیرند! این است که نباید به هیچ پزشکی اعتماد کرد و حجامت راه‌حل اصلی کلاستروفوبیاست!
هر ایرانی یک کارشناس مسائل خاورمیانه و اروپا به غیر از بحرین است! در این‌که آمریکا و انگلیس‌ها مسبب تمام بدبختی‌های ما هستند، پوزیسیون و اپوزیسیون اتفاق‌نظر دارند! فقط هرکدام، ماجرا را از دید خودش تعریف می‌کند! از این منظر هیچ کشوری و هیچ سیاستمداری و هیچ سیاستی و کلا هیچ چیز قابل اعتماد نیست و همه‌اش نقشه است!
و حالا، وقتی که در تمام شئونات به همه چیز بی‌اعتماد می‌شویم، یکهو وسط زلزله، وسط امدادرسانی، هر ایرانی یک خیریه می‌شود! اصولا به تعداد آدم‌ها، راه هست برای رفتن به مناطق زلزله‌زده! فقط هم یک شماره‌حساب قابل اطمینان است و بقیه کلاهبردارند! آدم از پاسخ درمی‌ماند که بین این همه تصویر خوبی که در تلویزیون از ما نشان داده می‌شود، کی وقت کردیم آن‌قدر شیاد بشویم؟! شیادی مال چند نقش آدم بد به نام‌های کوروش و سیاوش بود! می‌دانید، اصلا ایرانی‌ها به دو ‌دسته تقسیم می‌شوند: کلاهبردارها و ما! به هیچ‌کس و هیچ چیز اعتماد نکنید! الان شما جزو کلاهبردارهایید یا ما؟!
* از آن‌جایی که بنده علاوه بر کلاهبرداری، تزویر و شوآف هم می‌کنم، به اطلاع می‌رسانم، حق‌التحریر یک‌ماه اینجانب از بابت این طنزهای کلاهبردارانه، به زلزله‌زدگان کرمانشاه تعلق خواهد گرفت.

● صفحه طنز روزانه #شهرونگ (روزنامه شهروند) ● دوشنبه 29 آبان 96

  • نوشته‌های قبلی

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *